J. A. Bati 5542
760 01 Zlín
Napiště nám
info@akonta.cz
Jsme i na
Facebooku

Co hrozí OSVČ, které budou čerpat Pětadvacítku neprávem? Kontroly a sankce

Mám nárok na Pětadvacítku?
  1. Podnikání má OSVČ jako hlavní činnost nebo jako vedlejší činnost, pokud zároveň nevykonává zaměstnání. (Týká se tedy i studentů, důchodců nebo osob na mateřské dovolené.)
  2. Žadatelé byli aktivní OSVČ ke dni 12. 3. 2020, v případě sezónního podnikání měli přerušenou činnost po 31. 8. 2019.
  3. Mají ztížené podnikání v důsledku pandemie koronaviru (a to zejména z některého z důvodů jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti).

O Pětadvacítku tedy může požádat téměř každý živnostník. Ztížení podnikání dokazovat nemusí, stačí podepsat čestné prohlášení. Podle čeho se ale bude posuzovat, jestli bylo prohlášení pravdivé? To nikdo neví.

 

Pětadvacítka pro OSVČ a kontroly finančního úřadu

Z pozorování Facebookové skupiny Koronavirus (COVID-19) – sdílení zkušeností pro podnikatele bylo vydedukováno, že mnoho podnikatelů o podporu žádat nebude. Bojí se především potenciálních kontrol a pokut z finančního úřadu. Pokud čestně prohlásíte a úřad zpětně zjistí nesprávné „prohlášení“, může to být strženo s nějakou sankcí!

 

Schillerová vyhrožuje kontrolními nástroji

Během schůze Senátu 09.04.2020 se ministryně financí České republiky Alena Schillerová k případnému neoprávněnému čerpání vyjádřila. Dodává, že netvrdí, že budou plošné kontroly, ale že kontrolní nástroje jsou nastavené a že je možnost vyžadovat po OSVČ, aby peníze zpětně vrátily.

 

Co z toho tedy vyplývá?

Nejprve se sami sebe zeptejte, jestli pomoc opravdu potřebujete a jestli na ni máte nárok. Pokud si nejste jistí, zda budete zpětně schopni „ztížené podnikání v důsledku pandemie koronaviru“ prokázat, raději si vezměte na pomoc účetního či daňového poradce nebo právníka. Potenciální budoucí „zakleknutí“ finančního úřadu by totiž nemuselo být nic příjemného.

ZDROJ


  zpět na výpis novinek