J. A. Bati 5542
760 01 Zlín
Napiště nám
info@akonta.cz
Jsme i na
Facebooku

Ošetřovné od 1. dubna 2020

Poslanecká sněmovna 21. dubna 2020 schválila zvýšení ošetřovného, které se má zvýšit z dosavadních 60 % na      80 % denního vyměřovacího základu, a to zpětně od dubna – nejdéle však do letních prázdnin. Předlohu ještě musí ještě schválit Senát ČR a podepsat prezident.

Podle schváleného pozměňovacího návrhu bude ošetřovné náležet i lidem, kteří pracují na dohody o provedení práce či o pracovní činnosti, pokud z těchto dohod bylo v minulosti odváděno nemocenské pojištění. Podmínkou je účast na nemocenském pojištění v měsíci, ve kterém vznikla potřeba péče, nebo také v únoru 2020 (pro ty, kdo nedosáhli v březnu limit výdělku pro účast na pojištění), dohody musí být aktivní, tzn. neukončené. “Dohodářům” má stát vyplatit za období od uzavření škol do konce března ošetřovné 60 procent denního vyměřovacího základu a od dubna 80 procent.

Již od konce března platí zákon, podle kterého vyplácí stát rodičům, kteří byli nuceni kvůli uzavření škol a školek zůstat doma s dětmi mladšími 13 let, rozšířené ošetřovné ve výši 60% denního vyměřovacího základu. Stát hradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Ošetřovné se rovněž vztahuje na péči o všechny nezaopatřené děti s postižením nejméně v prvním stupni, které nyní nemohou navštěvovat školu, a to bez věkového omezení.

Zvýšení ošetřovného zajistí ČSSZ okamžitě po schválení zákona. Výplata ošetřovného za duben, o kterou si požádají rodiče předložením měsíčního výkazu počátkem května, tak bude moci být provedena automaticky již ve zvýšené částce.

ZDROJ


  zpět na výpis novinek